תלום-קשקשים מצוי- Malpolon insignatus

תלום-קשקשים מצוי- Malpolon insignatus

תלום-הקשקשים הוא נחש תת-ארסי. הנקרא כך עקב התלם, מין שקע מחוספס המצוי במרכזו של כל קשקש בגופו.

צבעיו של תלום קשקשים מצוי

גווניו של הנחש נוטים להשתנות בהתאם לגילו. בילדותו צבעיו הם אפור או חום אפרפר ועליהם מפוזרים באופן לא מסודר, כתמים חומים שקצותיהם בהירים לעיתים הם מסודרים בצורת קו רוחבי. רוב גופו של הנחש הבוגר הוא בצבעי אדמדם חום עד אפור והגחון שלו בצבעי תום הוא חום כהה.

לוכד נחשים? בלי פאניקה! כל מה שצריך זה לחייג: 052-9095321

פחות לחוץ? אפשר גם להשאיר פרטים ואדאג לחזור אליך

אזורי מחיה

יחסית לנחשים האחרים החיים בישראל, זהו נחש גדול ממדים שאורכו הוא עד כשני מטר שרבע ממנו הוא הזנב שלו ומשקלו הכללי כשני ק"ג. הנחש נמצא באזורים רבים בארץ, בעיקר אלה הסמוכים לים עקב הצמחייה הרבה המצויה בהם, מבאר שבע וצפונה וגם ברמת הגולן ובאזורי החולות בנגב כמו באזור רביבים חולות חלוצה ואזורים צחיחים ומדבריים נוספים בדרום. אפשר לראות אותו גם במדינות נוספות באגן הים התיכון, צפון אפריקה, מערב אסיה ודרום אירופה.

מזונו של הנחש

מזונו מורכב בעיקר ממכרסמים, נחשים קטנים יותר, ציפורים ולטאות. נחש זה נוהג להסתתר בין השיחים כאשר חלקו העליון מורם לגובה של כחצי מטר, הוא בוחן את הסביבה וטורף את הזוחלים שאינם ערים לשהייתו במקום, באמצעות חניקה.

תהליך הרבייה

תהליך זה מתחיל בעונת החיזור ובהזדווגות שמתרחשת בדרך כלל באביב, הנקבה מטילה כמות הנעה בין 18-4 ביצים הנשמרות במקום חם ובוקעות לאחר כחודשיים במהלך הקיץ. בגיל שבוע, הנשל של הנחשים הקטנים נושר ולאחריו כל נחש קטן הולך לדרכו. נחש זכר חי כ – 25 שנה והנקבה כ – 16 שנה.

נשיכת הנחש

שיני הארס המרזביות שלו נמצאות בחלקה האחורי של הלסת ולכן רק בנשיכה ארוכה הוא מצליח להזריק ארס לגורם שלדעתו מאיים עליו. נשיכה זו היא פעולה שכואבת מאוד לאדם, יוצרת נפיחויות ואיבוד התחושה באיבר המוכש. התופעות הללו נעלמות תוך שעות או תוך ימים. רק במקרים בודדים מאד יועבר בנשיכה גם ארס שעלול להיות קטלני עבור אנשים שהם אלרגיים לארס נחשים.

מדובר בנחש מהיר ומחושב בעל חוש ראייה די מפותח וגבות בולטות היוצרות מעין מסך מעל העיניים. נחש מהיר זה נוטה לתקוף ולנשוך לעיתים תכופות, לאחר שהתביית על המטרה תוך פעולת התגוננות באמצעות נשיפות קולניות.

Snaker

Snaker

לוכד הנחשים מוסמך היעניק לכם את מעטפת השירותים האידיאלית והבטוחה ביותר עבורכם. ראיתם נחש? בלי פאניקה! התקשרו עכשיו ל- Snaker!
Snaker

Snaker

לוכד הנחשים מוסמך היעניק לכם את מעטפת השירותים האידיאלית והבטוחה ביותר עבורכם. ראיתם נחש? בלי פאניקה! התקשרו עכשיו ל- Snaker!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן