מדריך הנחשים בישראל

אם חיפשתם מדריך נחשים או סוגי נחשים, אתם במקום הנכון!

ברוכים הבאים למדריך הנחשים של Snaker.

כאן תמצאו מידע בסיסי על מרבית הנחשים הקיימים בישראל – אילו סוגי נחשים יש? הן ארסיים והן לא ארסיים. מדריך נחשים זה יכול לסייע לכם בזיהוי נחש, במידה ונתקלתם בכזה – או סתם בכדי להעשיר את הידע.

חשוב לציין כי לא מומלץ להסתמך אך ורק על תמונות מהמדריך הזה ובטח שלא להסיק אם נחש הינו ארסי או לא על בסיס כך.

במידה נתקלתם בנחש ההמלצה היא לקרוא ללוכד נחשים מוסמך ולא לסכן את עצמכם או הסובבים אתכם בשום אופן. (קראו גם על מחיר לכידת נחשים)

זעמן דק

זעמן דק

זעמן דק (שם מדעי: Platyceps rhodorachis) הוא סוג של נחש לא ארסי השייך למשפחת הנחשים הזעמניים. הזעמן הדק חי במרכז אסיה והמזרח התיכון. בדומה להרבה נחשים אחרים, תזונתו כוללת בעיקר מכרסמים קטנים וגם חרקים ופרוקי רגליים. בישראל אפשר למצוא את נחש זה בדרום הארץ בעיקר.

ארסי: לא
גודל: עד 140 ס"מ
היכן נמצא בארץ? בעיקר בנגב וערבה, בקעת הירדן והשומרון

תלם קשקשים מדברי

תלום קשקשים מדברי

תְּלוּם-קַשְׂקַשִּׂים מִדְבָּרִי (שם מדעי: Rhagerhis moilensis), המכונה גם פתן חקייני ו/או קוברה מזויפת, הוא מין של נחש שחי בצפון אפריקה ובמזרח התיכון. הכינויים "פתן חקייני" ו"קוברה מזויפת" מבוססים על מנהג הנחש להרחיב את הצוואר וכן ללחוש כמו נחש מסוג קוברה כאשר חש איום.

ארסי: תת-ארסי, הכשתו לרוב לא מסוכנת ותביא להתנפחות מקומית
גודל: עד 100 ס"מ
היכן נמצא בארץ? בעיקר בערבה הדרומית, מעט בנגב ובצפון הערבה

תלום קשקשים מצוי

תלום קשקשים מצוי

תְּלוּם-קַשְׂקַשִּׂים מָצוּי (שם מדעי: Malpolon monspessulanus) הינו נחש תת-ארסי ומשתייך למשפחת הנחשים הזעמניים ונחשב מהנחשים הגדולים בישראל. נחש זה פעיל ביום, בעל תנועה זריזה וכן חוש ראייה מפותח.

ארסי: תת-ארסי, הכשתו לרוב לא מסוכנת ותביא להתנפחות מקומית
גודל: 2.5 מטר ואף יותר
היכן נמצא בארץ? בנגב הצפוני ולאורך הים התיכון

שפיפון

נחש שפיפון למעשה כולל שני תת-מינים: שפיפון הנגב (Pseudocerastes p. fieldi) ושפיפון פרסי (Pseudocerastes p. persicus). בשנת 2006 תואר זן חדש של שפיפון, Pseudocerastes urarachnoides, אך מין זה כמעט לא נמצא בארץ.

ארסי: כן
גודל: עד 90 ס"מ
היכן נמצא בארץ? בעיקר אזור מרכז הנגב

שלוון טלוא ראש

שלוון טלוא ראש (שם מדעי: Eirenis rothii) הינו נחש לא ארסי ומשתייך מבחינה מדעית למשפחת הנחשים הזעמניים. שלוון זה הינו בין הנפוצים שבנחשי הארץ. נחש זה אינו תוקפני כלל וכאשר חש איום או התקפה הוא נס ואף מפריש חומר בעל ריח חריף ולא נעים. לעיתים רחוקות עלול לנשוך אך נשיכתו אינה מורגשת כמעט בכלל.

ארסי: לא
גודל: עד 35 ס"מ
היכן נמצא בארץ? בעיקר במרכז ובצפון

שלוון כתמים

שלוון כתמים (שם מדעי: Eirenis lineomaculatus) הוא נחש לא ארסי ושאינו נושך ממשפחת הזעמניים. ניתן למצוא אותו בעיקר בצפון הארץ ובמרכזה והוא גם נפוץ בירדן, טורקיה, סוריה ולבנון. הנחש לרוב ישהה מתחת לאבנים, בשולי חורשות, או בגינות.

ארסי: לא
גודל: עד 40 ס"מ
היכן נמצא בארץ?
בעיקר במרכז ובצפון

עונת הנחשים בפתח, פעולות בסיסיות שמומלץ להכיר

שלוון קולר

שַׁלְוַן קוֹלָר (שם מדעי: Eirenis modestus) הוא אחד הנחשים הגדולים בסוגו. אורכו מגיע עד ל-70 ס"מ ומשקלו עד 30 גרם. צבעו של הנחש חום בהיר או חום זיתי. ניתן לזהות אותו  לפי הכיפה החומה על ראשו וקולר דמוי פרסה על עורפו.

ארסי: לא
גודל: עד 70 ס"מ
היכן נמצא בארץ? בחרמון ולמרגלותיו

שלוון קווים

שלוון קווים

שלוון קווים (שם מדעי: Eirenis Decemlineata) הוא נחש שאינו ארסי והוא מגיע לאורך של כ-85 ס"מ. צבעיו של הנחש הם בגווני החום והצהוב וראשו אינו רחב מרוחב צווארו. ראייתו טובה ולכן הוא יכול לחמוק מיד עם הופעת איום עליו למקום מחבואו.

ארסי: לא
גודל: עד 85 ס"מ
היכן נמצא בארץ? בצפון ובמרכז

למה אסור להרוג נחשים

שלוון אזורים

שלוון אזורים (שם מדעי: Eirenis coronelloides) הוא נחש קטן המגיע עד 45 ס"מ בלבד. צבעו בהיר-צהבהב או אפור בהיר. השלוון הוא נחש יומי שאת רוב זמנו מבלה מתחת לאבנים או בתוך מחילות של עבידים. הוא נושך כשתופסים אותו ביד אך הנשיכה לא מורגשת ולא גורמת שום נזק.

ארסי: לא
גודל: עד 45 ס"מ
היכן נמצא בארץ? בעיקר במדבר יהודה והנגב

שחור ראש

שחור ראש (שם מדעי: Rhynchocalamus melanocephalus) הוא נחש קטן לא ארסי המגיע לגודל של עד 50 ס"מ. הנחש נפוץ מאד מצפון הארץ עד לבאר שבע וכן בירדן סוריה ולבנון. הוא לרוב מתחבא מתחת לאבנים על הקרקע ופעיל בשעות הלילה.

ארסי: לא
גודל: עד 50 ס"מ
היכן נמצא בארץ? מצפון הארץ עד לבאר שבע

פתן שחור

פתן שחור (שם מדעי Walterinnesia; באנגלית: Desert Cobra – קוברה מדברית) הוא סוג נחש ארסי והנציג היחידי ממשפחת הפתניים בישראל. אורכו מגיע ל 120 ס"מ והוא נפוץ באזור מעלה אדומים דרומית לאורך מדבר יהודה ועד אילת. 

ארסי: כן
גודל: עד 120 ס"מ
היכן נמצא בארץ? מעלה אדומים דרומית לאורך מדבר יהודה ועד אילת

נימון

נימון דק (שם מדעי:Leptotyphlops macrorhynchus) הוא מין של נחש ממשפחת הנימוניים. הנימון מגיע לגודל של 30 ס"מ, הוא בעל גוף ורוד מוארך ודק מאוד. הוא נפוץ באזורים מדבריים, בין השאר הגלבוע, בקעת הירדן, מדבר יהודה והנגב הוא ניזון בעיקר מחרקים כמו טרמיטים ונמלים. 

ארסי: לא
גודל: עד 30 ס"מ
היכן נמצא בארץ? מדבר יהודה והנגב וגם באזורי בקעת הירדן והגלבוע.

נחש מים

נחש מים משובץ (שם מדעי: Natrix tessellata, שם עברי רשמי: נְחַשׁ מַיִם) הוא נחש קטן עד בינוני (110 ס"מ) לא ארסי וגם אינו נושך, צבעו אפור עד חום ועל גופו כתמים כהים קטנים. נפוץ בעיקר במרכז הארץ וצפונה ליד מקורות מים.

ארסי: לא
גודל: עד 110 ס"מ
היכן נמצא בארץ? במרכז הארץ וצפונה

נחש כיפה

נחש כיפה

נחש כיפה (שם מדעי: Macroprotodon cucullatus) נחש תת-ארסי ממשפחת הזעמניים. הוא מגיע לאורך של 55 סנטימטר, בעל קשקשים חלקים. הגוף שלו הוא בצבע צהוב-אדמדם, לעיתים עם נקודות שחורות, ועל ראשו יש כתם שחור שנראה כמו כיפה ומכאן שמו. 

ארסי: תת-ארסי, הכשתו לרוב לא מסוכנת ותביא להתנפחות מקומית
גודל: עד 55 ס"מ
היכן נמצא בארץ? בחולות – מאשדוד ועד ניצנה שבדרום

הנחיות פעולה מומלצות במקרה שפגשתם בנחש

נחש חולות

נחש החולות (שם מדעי: Lytorhynchus diadema) הוא נחש לא ארסי ממשפחת הזעמניים. כשמו, חי בעיקר בחולות במחילות ואדמה רכה. נפוץ בכל איזורי החולות בארץ, צפונית עד חולות חדרה.

ארסי: לא 
גודל: עד 50 ס"מ
היכן נמצא בארץ? בכל אזורי החולות בארץ צפונית עד חדרה.

נחשיל חד ראש

נַחֲשִׁיל חַד-רֹאשׁ (שם מדעי: Rhinotyphlops simoni) הוא מין של נחש ממשפחת הנחשיליים. הוא חי רק בישראל, סוריה וירדן, כשעיקר אזור המחיה שלו הוא אזור חיפה. הוא מגיע לאורך של 20 סנטימטר וצבעו ורדרד.

ארסי: לא
גודל: עד 20 ס"מ
היכן נמצא בארץ? אזור חיפה

 

נחשיל מצוי

נחשיל מצוי (שם מדעי: Typhlops vermicularis; קרוי גם נחש שלשולי) הוא מין של נחש המשתייך השייך למשפחת הנחשיליים. אורכו נע בין 20-30 ס"מ והוא נפוץ בארץ במדרונים יבשים של אזורים הררים ובגבעות.

ארסי: לא
גודל: 20-30 ס"מ
היכן נמצא בארץ? אזורי גבעות ומדרונים יבשים של אזורים הרריים.

מטבעון המדבר

מטבעון מדבר

מַטְבְּעוֹן מִדְבָּר (שם מדעי: "Spalerosophis diadema") הוא נחש השייך למשפחת הזעמניים. אורך הנחש יכול להגיע ל 150 ס"מ והוא נפוץ בארץ באזורים המדבריים ובחולות מישור החוף צפונית עד פלמחים. 

ארסי: לא
גודל: עד 150 ס"מ
היכן נמצא בארץ? אזורים מדבריים ומישור החוף 

מחרוזן הטבעות

מחרוזן הטבעות

מחרוזן הטבעות או מחרוזן דו-גוני (שם מדעי: Micrelaps muelleri) הוא נחש המשתייך למשפחת הקשקשאים. הנחש עשוי להגיע לאורך של כ-60 ס"מ, אך לרוב מגיע לאורך של כ-45 ס"מ. מראהו פסים בצבעי שחור וצהוב עד לבן. ב-2006 פוצל מין זה לשני מינים, כאשר השני נקרא "מחרוזן אוכפים" (שם מדעי: Micrelaps tchernovi).
 
ארסי: תת-ארסי
גודל: עד כ-60 ס"מ
היכן נמצא בארץ? באזורים מיושבים מצפון הארץ עד באר שבע, בבקעת הירדן או באזורים מזרחיים לארץ.
הרחקה ומניעה: מקומות סביב הבית שנחשים אוהבים לנוח בהם

כרכן קרינים

כרכן הקרינים (שם מדעי: Elaphe sauromates) הוא נחש המשתייך למשפחת הזעמניים. אורכו עד 2.2 מטרים. על קשקשי גופו מצויים קרינים חדים והם המקור לשמו. צבעו שחור ומרושת בצהוב או אפור. כל קשקש מוקף הילה צהובה. הגחון צהוב, צבע הצעיר אפור.

ארסי: אינו ארסי
גודל
: עד 2.2 מטרים אורך
היכן נמצא בארץ?
 בגולן

כרכן חלק

כרכן חלק (שם מדעי: Elaphe hohenackeri taurica) הוא נחש ממשפחת הזעמניים. צבעו של הכרכן הוא אפור, לעיתים עם גוון חום. קשקשים חלקים מעניקים לעור הכרכן גוון מבריק. הגחון שחור מבריק. לאורך גבו כתמי רוחב צרים לא סדורים. על העורף זוג כתמים, שלפעמים מחוברים ביניהם בחלקם הקדמי ויוצרים מעין צורת פרסה.

ארסי: אינו ארסי
גודל
: עד 90 ס"מ אורך
היכן נמצא בארץ?
 בחרמון ובצפון רמת הגולן

נחש חנק

חַנָּק משריץ (שם מדעי: Eryx jaculus) הוא נחש ממשפחת החנקיים. הוא היחיד בארץ ישראל ממשפחה זו. הוא ניזון ממכרסמים קטנים ולטאות להם הוא אורב מתחת לחול. 

ארסי: אינו ארסי
גודל
: עד כ-80 ס"מ
היכן נמצא בארץ?
 נפוץ באזורים חוליים במישור החוף והנגב

עין חתול אפור

עין חתול אפור

 עין חתול אפור (שם מדעי: Telescopus hoogstraali) הוא נחש ממשפחת הזעמניים, נדיר יחסית, אנדמי לישראל ומצרים. 
 
ארסי: תת ארסי
 גודלו: אורך עד 100 ס"מ, משקל עד 50 גרם.
היכן נמצא בארץ? מרכז ודרום הנגב
עין חתול חברבר

עין חתול חברבר

 עין חתול חברבר (שם מדעי: Telescopus fallax) הוא נחש ממשפחת הזעמניים. נחש זה שכיח בישראל. אישוניו מאונכים ומכן בא שמו (עין חתול). 
 
ארסי: תת-ארסי
גודלו: עד כ-60 ס"מ
היכן נמצא בארץ? צפון הארץ ומרכזה
עין חתול אדמדם

עין חתול אדמדם

עין חתול אדמדם (שם מדעי: Telescopus dhara) הוא נחש ממשפחת הזעמניים. צבעו חום אדמדם, והוא מכוסה כתמים בהירים דמויי אוכפים, שגבולותיהם מטושטשים קצת.

ארסי: תת-ארסי
גודלו
: 23 ס"מ אורך, 150 גרם משקל
היכן נמצא בארץ?
 בנגב, בכיכר ים המלח ומגיע בצפון עד לגלבוע ואולי אף לעמק הירדן

הנחשים הכי ארסיים בישראל

אפעה

אֶפְעֶה (שם מדעי: Echis) הוא נחש ממשפחת הצפעיים. צבעו הכללי אפור, אדום, צהוב או חום, עם כתמים בהירים בעלי הילה כהה. לעיתים ישנם פרטים בעלי גוון כחלחל-אפור. 

ארסי: כן
גודלו
: עד 90 ס"מ אורך
היכן נמצא בארץ?
 באזורי מצוקים בנגב, בבקעת הירדן, במדבר יהודה, ובגלבוע

 
ארבע קו מובהק

ארבע קו מובהק

 אַרְבַּע-קָו מֻבְהָק או ארבע-קו מצוי (שם מדעי: Psammophis schokari) הוא נחש ממשפחת הזעמניים מהסוג ארבע-קו. לאורכו יש ארבעה פסים כהים, ומכאן שמו. הוא מופיע בשתי ואריאציות, בצבע כהה ובצבע בהיר. 
 
ארסי: תת-ארסי
גודלו: 80-140 ס"מ אורך
היכן נמצא בארץ? במישור החוף והשפלה, במדבריות יהודה ושומרון, בגולן, בגליל, בכרמל, בצפון הנגב, בבקעת הירדן, בערבה, ובאזור העמקים 
הנחשים הכי ארסיים בישראל

עכן קטן

עָכָן קטן (שם מדעי: Cerastes vipera) הוא נחש ממשפחת הצפעיים האנדמי למדבריות של צפון אפריקה, סיני וישראל.

צבע הנחש אדמדם-חום עד צהוב חולי עם נקודות חומות לאורך כל גופו. הגחון בצבע צהוב והזנב עשוי להיות שחור אצל הנקבות.

ארסי: כן
גודלו
: עד 50 ס"מ לכל היותר
היכן נמצא בארץ?
 בנגב

עכן חרטומים

עֲכַן חַרְטֻמִּים(שם מדעי: Cerastes cerastes) הוא נחש ארסי ממשפחת הצפעיים.
הוא ניתן לזיהוי בקלות על ידי נוכחותם של זוג קרניים מעל עיניו, למרות שקיימים פרטים החסרים את הקרניים הללו. 
 
ארסי: כן
גודלו: עד 85 ס"מ אורך לכל היותר
היכן נמצא בארץ? הנגב המערבי
מה עושים ברגע שראינו נחש

עכן גדול

עכן גדול (שם מדעי: Cerastes gasperettii) הוא נחש ארסי מסוג עכן ממשפחת הצפעיים. צבע הנחש חום, צהבהב, אפרפר, שעוזר לו להסתוות ככל האפשר באזורי חולות בהם הוא חי. הגחון בצבע לבן והזנב עשוי להיות שחור.

מעל לכל עין יש לרוב קשקש בולט אחד הנראה כמו קרן. אולם, ייתכנו פרטים ללא הקרניים.

ארסי: כן
גודל
: אורכו המרבי מגיע ל-85 ס"מ
היכן נמצא בארץ?
 אזור הערבה

איך מזהים נחש ארסי

צפעון שחור

צפעון שחור הנקרא גם שרף עין-גדי (שם מדעי: Atractaspis engaddensis), הוא נחש ממשפחת הצפעוניים. 
צבעו שחור מבריק ואחיד לכל אורכו, גופו גלילי דק וקשקשי גופו חלקים ללא קרינים.
 
ארסי: כן
גודלו: עד 80 ס"מ אורך
היכן נמצא בארץ? באזור בקעת ים המלח ובמדבר יהודה

צפע חרמון

צפע החרמון (שם מדעי: Vipera bornmuelleri) הוא נחש ממשפחת הצפעיים. בקרב צפע החרמון קיימים שני מופעים עיקריים בצבעי הגוף. האחד הוא חום ועליו כתמים חומים (זהו המופע הנדיר מבין השניים), השני הוא אפור ועליו כתמים כהים, שצבעם קרוב לשחור. מעל כל עין קיים מעין מבנה קשקשים המסוכך עליה.

ארסי: כן
גודלו: 60-75 ס"מ אורך
היכן נמצא בארץ
החרמון

נחש צפע ארצישראלי

צפע מצוי

צֶפַע מצוי (שמו הלא-תקני: צפע ארצישראלי; שם מדעי: Vipera palaestinae) הוא  נחש ממשפחת הצפעיים. צבעיו של הצפע המצוי מגוונים ומספקים לו הסוואה מעולה בסביבת מחייתו. בצפון הארץ הם נוטים להיות כהים יותר ואילו הפרטים הדרומיים נוטים להיות בעלי צבעים ניגודיים.

ארסי: כן
גודלו
: אורכו מגיע ל־1.35 מטרים
היכן נמצא בארץ
? בחורש ים-תיכוני ובעיקר באזור החורש והיערות המאפיינים את הגליל התחתון

 

זעמן זיתני

זעמן זיתני (שם מדעי: Coluber najadum) הוא נחש השייך למשפחת הזעמנים. נקרא זיתני בגלל צבעו החום ירוק (כמו עץ הזית). הזעמן הוא נחש חנק לא ארסי ואינו מסוכן לאדם. הזעמן הישראלי מגיע לאורך של 100 סנטימטרים. 

ארסי: לא
גודלו: מגיע לאורך של 100 ס"מ
היכן נמצא בארץ? לאורך הים התיכון באר שבע וצפונה  

מה עושים ברגע שראינו נחש

זעמן שחור בוגר

זַעֲמָן שָׁחור (שם מדעי: Dolichophis jugularis asianus]) הוא תת-מין של נחש במשפחת הזעמניים והארוך בנחשי ישראל, תפוצתו בישראל לאורך הים התיכון מבאר שבע צפונה והוא נחשב לאחד הנחשים הנפוצים בארץ. הזעמן השחור אינו ארסי ובשל רעבתנותו הגדולה נחשב למועיל שבנחשים בהדבירו מכרסמים רבים. 

ארסי: לא
גודלו: מגיע לאורך של עד 2.5 מטר
היכן נמצא בארץ? לאורך הים התיכון באר שבע וצפונה  

זעמן אוכפים

זַעֲמַן אֻכָּפִים (שם מדעי: Platyceps rogersi) הוא נחש השייך למשפחת הזעמניים. אורכו עד מטר, ונפוץ בעיקר בסביבה מדברית. זהו נחש פעיל יום שאינו ארסי. מבנהו דק במיוחד וצבעו בהיר עם כתמים חומים\אפרפרים לאורך רוב הגוף. הזנב ארוך ובעל גוון אחיד.

ארסי: לא
גודלו: עד מטר
היכן נמצא בארץ? באזורים המדבריים

זעמן מטבעות

זַעֲמַן מַטְבְּעוֹת (שם מדעי: Hemorrhois nummifer) הוא נחש השייך למשפחת הזעמניים. הנחש אינו ארסי אך נושך אם נתפס. הזעמן הוא נחש חום אפרפר בעל דוגמה סימטרית של כתמים כהים בצורת מטבעות. אורכו מגיע ל 120 ס"מ והוא נפוץ לאורך הים התיכון מבאר שבע צפונה. 

ארסי: לא
גודלו:
עד 120 ס"מ
היכן נמצא בארץ? 
לאורך הים התיכון באר שבע וצפונה 

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן