מטבעון מדבר – Spalerosophis diadema

מטבעון מדבר – Spalerosophis diadema

מטבעון מדבר או מטבעון מדברי שייך למשפחת הזעמניים, נחש זה נקרא כך עקב כתמים הדומים למטבעות הקיימים על גבו.

פעילותו של מטבעון המדבר

נחש מהיר מאד אשר פועל בעיקר בשעות שבהן הטמפרטורה נעימה ולא חם מדי. בעונת הקיץ הוא פעיל בשעות אחר הצוהריים המאוחרות ולפנות ערב ובחורף הוא פעיל החל בשעות הצהריים.

לוכד נחשים? בלי פאניקה! כל מה שצריך זה לחייג: 052-9095321

פחות לחוץ? אפשר גם להשאיר פרטים ואדאג לחזור אליך

מזונו הוא בעיקר מכרסמים כיוון שגם הם פעילים בשעות הערב, ולעתים אוכל גם ציפורים.

מדובר בנחש גדול ממדים שאורכו המקסימלי הוא 1.5 מטר ומשקל גופו כ – 500 גרם. גווני גופו הם חום בהיר עד צהוב, רוחבו של ראשו הוא רחב יותר מרוחב צווארו וקיים פס חום בין שתי עיניו. כפי הנראה פס זה יוצר הסוואה לעיניו כך שלא ייראו. לאורך הגב אפשר לראות כתמים בצורת מטבעות, מעוינים או צלבים וביניהם קיימים רווחים בצבע בהיר יותר. הוא בעל ראייה טובה להבדיל מנחשים אחרים שראייתם לקויה ומוגבלת.

נחש זה אינו ארסי אך כשהוא חש מאוים הוא מבצע פעולות תוקפניות ונושך את הגורם המאיים. הנשיכות שלו אינן מסוכנות כיון שהוא אינו נחש ארסי, אך הן כואבות.

רבייה

בזן זה של נחשים קיימות הזדווגיות בחודש יוני ללא נאמנות או המשך קשר בין בני הזוג. הנקבה מתעברת אחת לשנתיים וקיימים מקרים שזה קורה גם אחת לשנה. בקיץ, הנקבה מטילה 16-3 ביצים כחודש וחצי-חודשיים לאחר מועד ההזדווגות.

הנחשים הבוקעים מן הביצים הם עצמאיים באופן מידי ואורך כל אחד מהם הוא כ – 40 ס"מ. רק בגיל 4 הם מגיעים לבגרות מינית.

תפוצה

בישראל אפשר לראות את מטבעון מדבר באזורים צחיחים ומדבריים כמו במדבר יהודה, בנגב, בשטחים חוליים ובאדמות לס במישור החוף מחולות פלמחים ודרומה. נחש המטבעון חי בסביבה סלעית במדרונות של ואדיות ובשטחי חול במרחבים הפתוחים.

בעולם אפשר לראות אותו בעיקר במערב אפריקה ועד מרכז אסיה.

Snaker

Snaker

לוכד הנחשים מוסמך היעניק לכם את מעטפת השירותים האידיאלית והבטוחה ביותר עבורכם. ראיתם נחש? בלי פאניקה! התקשרו עכשיו ל- Snaker!
Snaker

מאמרים אחרונים מהבלוג שלנו...

Snaker

לוכד הנחשים מוסמך היעניק לכם את מעטפת השירותים האידיאלית והבטוחה ביותר עבורכם. ראיתם נחש? בלי פאניקה! התקשרו עכשיו ל- Snaker!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן