אפעה/אפעה מגוון (Echis coloratus)

אפעה/אפעה מגוון (Echis coloratus)

נחש מדברי ארסי ממשפחת הצפעים, גודלו קטן עד בינוני. גופו דק והוא בעל זנב קטן. אורכו המקסימלי הוא עד כ-60 ס"מ.
צבעיו ברוב המקרים הם חום בהיר, צהוב או אפור למעט נחשי אפעה המצויים באזור הגלבוע, הנגב ואילת שצבעיהם הם בגווני אדמדם. קיימים גם נחשי אפעה בודדים שצבעם הוא אפור כחלחל. צבעי גבו תמיד כהים יותר מאשר גווניו בצדי גופו. על גבו נראים כתמים רבים בגוונים בהירים בעלי הילה כהה וקשקשיו מחוספסים. ראשו הוא בצורת משולש ונבדל בנראותו מגופו, החוטם שלו מעוגל וקצר, עיניו גדולות באופן יחסי.

נחש אפעה פעיל בלילות, הצעירים ניזונים מחרקים והבוגרים ניזונים מפרוקה רגליים, צפרדעים, לטאות, מכרסמים, נחש זה אינו שותה כלל.

לוכד נחשים? בלי פאניקה! כל מה שצריך זה לחייג: 052-9095321

פחות לחוץ? אפשר גם להשאיר פרטים ואדאג לחזור אליך

משך ההיריון של הנקבה הוא בין 5-4 חודשים שבסופו היא מטילה ביצים.

אפשר לראותו בישראל, באזורים מדבריים או מדבריים למחצה, ממרגלות הגלבוע בצפון, לאורך בקעת הירדן, מדבר יהודה, מערב הנגב, באזורי המצוקים בנגב ובערבה. אפשר לראות אותו באזורים מדבריים, חוליים, אדמות טרשים ומקומות סלעיים.

בעולם זן זה מצוי בכל רחבי צפון אפריקה באזורים שהם מעל לקו המשווה אך לא באזורים יבשים במיוחד. כמו כן הוא קיים באסיה מפקיסטן ומערבה ובתת היבשת ההודית כולל סרי לנקה.

הכשת האפעה

בעת היתקלות באדם, הנחש יוצר תנוחה מאיימת הנראית כמו האות C, הוא משמיע קולות אזהרה באמצעות קולות השפשוף של הקשקשים הייחודיים הקיימים בצדי גופו כמעין צרצור. ההכשה שלו היא מפתיעה, פתאומית וקטלנית.
הארס מועבר לגוף דרך שתי שיני הארס החלולות שלו הממוקמות בקדמת הלסת העליונה, השיניים מצויות בתוך נרתיק ונשלפות רק במידת הצורך. הארס שלו מכיל רכיבים המו-טוקסיים המרעילים את הדם, גורמים לכאבים רבים, נמק ושטפי דם חמורים.

כדי ליצור נסיוב נגדי המוזרק לאדם במקרה של הכשה, חולבים את בלוטות הארס של האפעה. בכל חליבה אפשר לקבל עד כ – 400 מיליגרם של ארס טרי .

Snaker

Snaker

לוכד הנחשים מוסמך היעניק לכם את מעטפת השירותים האידיאלית והבטוחה ביותר עבורכם. ראיתם נחש? בלי פאניקה! התקשרו עכשיו ל- Snaker!
Snaker

מאמרים אחרונים מהבלוג שלנו...

Snaker

לוכד הנחשים מוסמך היעניק לכם את מעטפת השירותים האידיאלית והבטוחה ביותר עבורכם. ראיתם נחש? בלי פאניקה! התקשרו עכשיו ל- Snaker!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן