פתן שחור – Walterinnesia aegyptia

פתן שחור – Walterinnesia aegyptia

הפתן השחור שייך למשפחת הפתנים והוא הזן היחיד מתוך משפחה זו הקיים באזור ישראל. מדובר בנחש הזוחל באיטיות ובכבדות, ראייתו חלשה, עיקר פעילותו היא בשעות החשכה כולל בלילות קרים כשרוב הנחשים אינם פעילים כלל.

נראותו של הנחש

נחש ארסי בצבע שחור מבריק בדרך כלל, לעיתים הוא נראה בצבע חום כהה מאד, אורכו המקסימלי הוא כ – 130 ס"מ ומשקלו כ – 1.035 ק"ג. זנבו הוא כשביעית מכל גודלו. בעל גוף עבה הנראה כגליל ומגני הזנב שלו חתוכים. ראשו רחב רק במעט מרוחבו של גופו והוא צר יחסית ובעל נראות מחודדת לאור מגן החרטום שלו. מעל ראשו ממוקמים 9 מגינים סימטריים, הוא בעל ראייה חלשה, עיניו כהות ובעלות אישון גדול יחסית.

לוכד נחשים? בלי פאניקה! כל מה שצריך זה לחייג: 052-9095321

פחות לחוץ? אפשר גם להשאיר פרטים ואדאג לחזור אליך

תפוצה

בישראל אפשר לראותו מצפון הנגב ועד אילת בדרום, לאורך הערבה, בבקעת הירדן במישור אדומים ובמורדות המזרחיים של מדבר יהודה. פתן שחור אוהב לשהות על הקרקע בסמוך למקורות מים ולנווה מדבר, בקרבת מים מלוחים וברזים פתוחים, במדרונות סלעיים, בנקיקים, בשטחי מדבר ובין האבנים. הוא אוהב להתחפר במחילות של מכרסמים באמצעות ראשו הדומה לצורת יתד.

נחש זה נמצא בכל מדינות ערב הסמוכות לישראל וגם בערב הסעודית, כווית, עירק ובחלק המערבי של אירן.

תזונה

לאור העובדה שמדובר בנחש מסורבל שראייתו אינה במיטבה, הוא משתמש בעיקר בחוש הריח שלו לצורך חיפוש מזון. ברוב המקרים הוא אוכל זוחלים גדולים כמו חרדוני צב, ציפורים, מכרסמים, פגרי חולייתנים מרקיבים, קרפדות בוגרות וזוחלים נוספים.

עיקר אהבתו היא לאכילת קרפדות בוגרות וזו נראה גם הסיבה שהוא מתקרב למקומות ישוב כדי למצוא אותן.

בימים הקרים שבהם רוב הנחשים אינם פעילים, הוא נמצא בשטח ולכן נהנה ממזון רב יותר.

רבייה

הנקבה מטילה בין 17-10 ביצים ארוכות שמשקל כל אחת מהן בין 19-15 גרם בעונת הקיץ. ברוב המקרים היא מחביאה את הביצים במקום מסתור אפל. הביצים הוסיפו לנקבה במהלך הריונה כשליש ממשקל גופה . הביצים בוקעות לאחר כ – חמישה עד שמונה שבועות, אורכו של כל נחש כ – 25 ס"מ ומשקלו בין 12-8 ס"מ. הפתן השחור גדל במהירות רבה ובגיל 3 אורכם מגיע לכ – 80 ס"מ ובגיל 5 אורכם כ – 1 מטר ואף למעלה מכך.

פתן שחור – נחש ארסי

נחש ארסי ומסוכן בעל שיני ארס קצרות הממוקמות בחלק הקדמי של הלסת.

כאשר נחש זה נושך אדם, הארס מסוכן מאד עבורו, הפגיעה היא בעיקר במערכת העצבים ולכן נצפות תופעות לוואי של הקאות, בחילות, כאבי ראש, חום, רגישות לאור וחולשה.

Snaker

Snaker

לוכד הנחשים מוסמך היעניק לכם את מעטפת השירותים האידיאלית והבטוחה ביותר עבורכם. ראיתם נחש? בלי פאניקה! התקשרו עכשיו ל- Snaker!
Snaker

מאמרים אחרונים מהבלוג שלנו...

Snaker

לוכד הנחשים מוסמך היעניק לכם את מעטפת השירותים האידיאלית והבטוחה ביותר עבורכם. ראיתם נחש? בלי פאניקה! התקשרו עכשיו ל- Snaker!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן