צפעון שחור/ שרף עין גדי (Atractaspis engaddensis)

צפעון שחור/ שרף עין גדי (Atractaspis engaddensis)

שרף עין גדי, הוא מין נחש ארסי ביותר ממשפחת הצפעוניים. בישראל קיימים תשעה נחשים ארסיים והוא הארסי ביותר מבין כולם. משמעות שמו היא מגן חץ והוא התגלה לראשונה באזור עין גדי.

נראותו של הנחש

צבעו הוא שחור מבריק ואחיד לכל אורכו. גופו נראה כמו גליל דק וקשקשיו חלקים ללא קרינים. רובם הם באורך של כ – 60 ס"מ ואורכם המקסימלי מגיע עד כ – 80 ס"מ. ראשו משוטח ואינו בולט אלא באותו גודל של גופו ושל צווארו וזאת כדי להקל עליו בביצוע ההתחפרות במחילות או מתחת לפני הקרקע. לשונו ורודה, עיניו שחורות וקטנות, ראייתו לקויה ולסתו העליונה מכסה את לסתו התחתונה. בלוטות הארס שלו הן דקות וארוכות ומגיעות עד הצוואר. שתי שיניו ארוכות אך מיפתח פיו קטן ולכן בעת הכשה הוא שולף שן ארס אחת בלבד הצידה.

לוכד נחשים? בלי פאניקה! כל מה שצריך זה לחייג: 052-9095321

פחות לחוץ? אפשר גם להשאיר פרטים ואדאג לחזור אליך

הנחש פעיל בעיקר בלילות ואפשר לראותו באזורים מדבריים צחיחים או צחיחים למחצה.

אפשר לראותו בישראל באזור מעלה אדומים ומזרחה, בלב הנגב, באזור ים המלח, כיכר סדום וצפונה, בערבה, לאורכה של בקעת הירדן ועד הגלבוע.

שרף עין גדי מתחבא לאורך היום מתחת לסלעים, על כבישים בלילות חמים ובתוך מחילות. אוהב להימצא בקרבת נאות מדבר, מעיינות ונחלים בסמוך לצמחיה כיוון שהוא זקוק ללחות זו.

הנחש נכנס לעתים רחוקות לאזורים מיושבים באזורי המחיה שלו. במקרה של סכנה או איום, הוא מתגלגל ומרים את זנבו כלפי מעלה תוך הסתרת ראשו מתחת לגופו.

רבייה

שרף עין גדי מזדווג בחודשים יולי אוגוסט שזו תקופה יחסית תקופה מאוחרת לזיווגי נחשים. הנקבה מטילה ביצים מוארכות וגדולות יחסית הממוקמות בסביבה לחה, לאחר – 3 חודשים בין ספטמבר לנובמבר, בוקעות הביצים ומכל ביצה בוקע נחש שאורכו כ – 75 ס"מ. תוך שלושה חודשים מיום היוולדו, הנחש הוא בעל מערכת ארס קטלנית כמו של הוריו.

ארס והכשה

זהו הנחש הארסי ביותר בישראל על פי מדד ה-LD50. כמות קטנטנה של של 0.06 מ"ג ארס שלו מסוגלת להרוג מחצית מכמות עכברים שמשקלם כ – 1 ק"ג. ארס זה פוגע בתפקודה של מערכת העצבים, כלי הדם והלב. אי קבלת טיפול רפואי תוך שעה מרגע ההכשה עשויה להסתיים במוות. בשנת 2002 נפטר אדם בישוב רימונים בשל הכשת שרף עין גדי.

מכיוון שהוא נמצא לעתים רחוקות בקרבת בני אדם, הכשתו נדירה. כמעט בלתי אפשרי ללכוד אותו כי הוא מכיש תוך שימוש בשן הארס שלו הנשלפת הצידה וכך מסוגל להכיש בכמה מקומות.

עדיין לא קיים נסיוב לשימוש כנוגדן במקרה של הכשה.

Snaker

Snaker

לוכד הנחשים מוסמך היעניק לכם את מעטפת השירותים האידיאלית והבטוחה ביותר עבורכם. ראיתם נחש? בלי פאניקה! התקשרו עכשיו ל- Snaker!
Snaker

Snaker

לוכד הנחשים מוסמך היעניק לכם את מעטפת השירותים האידיאלית והבטוחה ביותר עבורכם. ראיתם נחש? בלי פאניקה! התקשרו עכשיו ל- Snaker!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט